Drużyna z Politechniki Częstochowskiej – PCz Rover Team – zajęła drugie miejsce w prestiżowych zawodach łazików marsjańskich – University Rover Challenge, które zakończyły się w USA. Pierwsze miejsce zajął zespół ze Stanów Zjednoczonych.
University Rover Challenge (URC) to prestiżowe, międzynarodowe zawody łazików marsjańskich zbudowanych przez studentów. Zawody rozgrywano między 1 a 3 czerwca na amerykańskiej pustyni w stanie Utah w pobliżu analogu bazy marsjańskiej MDRS. Wzięło w nich udział 36 zespołów z siedmiu krajów. Podczas konkursowych zmagań skonstruowane przez studentów łaziki musiały np. pobrać próbki gruntu do analiz, zebrać umieszczone na polu narzędzia, dokonać napraw w zepsutym urządzeniu, a także pokonać trudno dostępne wzniesienia terenu.
Po raz pierwszy od 2010 roku zawody wygrał zespół ze Stanów Zjednoczonych – Mars Rover Design Team, reprezentujący Missouri University of Science and Technology. Amerykańscy studenci zdobyli w sumie ponad 403 punkty.
Drugie miejsce zajęli studenci z Politechniki Częstochowskiej, startujący jako PCz Rover Team. W zawodach uzyskali nieco ponad 330 punktów. To największy dotychczasowy sukces studentów z Częstochowy w tych zawodach, choć sam konkurs polskie zespoły z Białegostoku i Rzeszowa wygrywały w sumie pięć razy.
Na trzecim miejscu tegorocznych zawodów uplasował się zespół z amerykańskiego Brigham Young University. Drużyna BYU Mars Rover zdobyła ponad 324 punkty.
Do polskich zespołów należały także miejsca czwarte i piąte tegorocznego konkursu. Na czwartej pozycji znalazł się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego, zdobywając ponad 321 punktów. Piąte miejsce zajęła drużyna Raptors z Politechniki Łódzkiej, która wywalczyła ponad 315 punktów.
W zawodach wzięły udział jeszcze dwa inne polskie zespoły: University of Warsaw Rover Team z Uniwersytetu Warszawskiego (ponad 219 punktów) i Project Scorpio z Politechniki Wrocławskiej (ponad 171 punktów).
Zespoły z polskich uczelni w konkursie University Rover Challenge uczestniczą od 2009 roku. Pierwszy sukces osiągnęły w 2011 roku, kiedy łazik Magma2 przygotowany na Politechnice Białostockiej uplasował się na najwyższym stopniu podium. Pierwsze miejsca studenci z Politechniki Białostockiej zajmowali ponownie w 2013 i 2014 roku z łazikiem Hyperion i Hyperion 2.
W 2015 roku w zawodach zwyciężyła drużyna Legendary Rover Team z Politechniki Rzeszowskiej. Z kolei trzecie miejsce zajął zespół Scorpio z Politechniki Wrocławskiej, a czwarte łazik #next, zbudowany przez studentów z Politechniki Białostockiej. W 2016 roku zawody ponownie wygrała drużyna Legendary Rover Team. Na trzecim miejscu uplasował się zespół Continuum z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)