Nauka języków jest niezaprzeczalnie ważnym aspektem rozwoju osobistego. Nie trzeba już nikomu przypominać, że znajomość angielskiego w stopniu komunikatywnym, to absolutna podstawa w większości zakładów pracy. Jakich innych języków warto się uczyć i które z nich pomogą w znalezieniu atrakcyjnego stanowiska pracy?
Najpopularniejsze języki świata
Na to, jakiego języka warto się uczyć, wpływa to, jaki odsetek populacji posługuje się nim w życiu codziennym. Jednak należy także pamiętać, że im więcej osób posługuje się danym językiem, tym większa konkurencyjność, która jednocześnie zmniejsza atrakcyjność tej umiejętności. Zarobki mogą być o wiele korzystniejsze dla osób, które opanowały język niszowy i w dodatku, jest duże zapotrzebowanie na pracowników o takiej zdolności.
Z uwagi na powyższe kwestie, przedstawiamy poniżej ranking najpopularniejszych języków świata, względem liczby ludzi posługujących się nimi na co dzień:
1. Język chiński (mandaryński, wu, yue)
Język chiński należy bez wątpienia do grupy najliczniej używanych języków na świecie. Obecnie posługuje się nim ponad 2,5 miliarda ludzi na całej kuli ziemskiej. Jeżeli jesteś na początku swojej ścieżki zawodowej oraz możesz poświęcić czas na naukę języka chińskiego – warto to rozważyć. Prywatne korzyści, jakie za tym stoją, to zdecydowanie satysfakcja i wielki podziw, ponieważ to niezwykle egzotyczny język, którego znajomością pochwalą się tylko nieliczni.
2. Język angielski
Języka angielskiego uczą się dzieci i młodzież na terenie całej Europy, Ameryki Południowej oraz w niektórych krajach afrykańskich. Ponadto Azja, przez wzgląd na kwitnący sektor turystyki i kontakty biznesowe regularnie szlifuje umiejętności i poszerza kompetencje związane z tym językiem. Wybierając naukę języka angielskiego w stopniu zaawansowanym, możesz zyskać szansę, by w każdym miejscu na świecie bez problemu się porozumieć. Nie wspominając o tym, że angielski jest już niemal podstawą w większości miejsc pracy – zwłaszcza w nowoczesnych firmach oferujących atrakcyjne wynagrodzenia.
3. Język hiszpański
Język hiszpański składa się z kilku dialektów, takich jak np. kataloński lub baskijski, czy wszelkiego rodzaju odmiany, którymi posługuje się ludność Ameryki Południowej. Opanowując hiszpański wkroczysz do licznego grona prawie 528 milionów ludzi, którzy mówią w tym języku w aż 30 krajach świata. Jest on bardzo logiczny i prosty w nauce, a opanowanie go w stopniu komunikatywnym nie powinno zająć Ci więcej, niż rok.
4. Język hinduski
Językiem hinduskim porozumiewają się ludzie głównie w Indiach i Nepalu, ale jest też szereg innych, mniejszych krajów, w których jest on językiem urzędowym. Hindi jest z pewnością warte poznania, ponieważ stanowi klucz do bogactwa kulturowego północnych Indii. Umożliwia poznanie kultury „od środka” i pozwala spojrzeć na ten kraj w zupełnie innym świetle. W dodatku to oryginalna umiejętność, która urozmaici CV i sprawi, że wyróżnisz się spośród kandydatów na dane stanowisko pracy.
5. Język arabski
Język arabski cechuje się ogromną liczbą rozmaitych odłamów, dlatego ciężko dokładnie określić liczbę osób, która się nim posługuje. Szacuje się, że jest to około 420 mln. Bliski Wschód coraz bardziej zbliża się do Europy, a nauka arabskiego może być niezwykle ekscytującym wyzwaniem. Będzie to także barwny punkt Twojego CV, który doda uroku Twoim umiejętnościom i otworzy nowe możliwości zatrudnienia. Biegła znajomość arabskiego to niezwykle wyjątkowa sprawa. Mimo iż włada nim całkiem spora liczba społeczeństwa, wciąż jednak ciężko natrafić na Europejczyka, który będzie się nim sprawnie posługiwał.
Jakiego języka warto się uczyć
Eksperci i znawcy rynku pracy prognozują, że tak zwanymi językami przyszłości będą te bardziej egzotyczne. Przez wzgląd na dość dynamiczny rozwój gospodarczy Chin, nauka języka urzędowego tego kraju z pewnością się opłaci. Oczywiście nie można zapominać o obowiązkowej biegłości języka angielskiego. Takie połączenie pozwoli osiągać sukcesy we wszelkiego rodzaju międzynarodowych korporacjach, zwłaszcza w sektorze handlu i nowych technologii.
Chiński charakteryzuje się także całkiem wysokim progiem wejścia, co wiąże się z wygospodarowaniem czasu i energii poświęconej na opanowanie go w stopniu komunikatywnym w mowie i w piśmie. Jeżeli ogranicza Cię czas i nie będziesz w stanie całkowicie zanurzyć się w język, warto rozważyć szlifowanie tych języków, które mają niski próg wejścia. Są to np. angielski, hiszpański, włoski, czy wszelkie języki słowiańskie. Warto spróbować nauki słowackiego, czeskiego lub chorwackiego.
Nie zapomnij także o pomocy profesjonalnej szkoły językowej, która w obecnych czasach bardzo mocno kładzie nacisk na naukę języków obcych online. Może to szansa dla Ciebie, aby wreszcie wygospodarować cenny czas na naukę.
źródło zdjęcia: freepik.com
Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)
Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)