Opublikowano

Budowanie domu z surowców wtórnych – na czym polega?

Budowanie domu z surowców wtórnych - na czym polega?

Budynków, które w całości powstały z odpadów, z roku na rok jest coraz więcej. Wzrost świadomości ekologicznej oraz redukcja kosztów wzniesienia własnego domu stają się inspiracją do poszukiwania często bardzo oryginalnych rozwiązań. Idee recyclingu, upcyclingu i downcyclingu doskonale korespondują z innowatorskimi tendencjami architektonicznymi.

Dom z papieru i domu z opon

Materiały budowlane wymagają produkcji, która pochłania ogromne ilości zasobów naturalnych (w tym również nieodnawialnych) i energii generującej zanieczyszczenia. Próby wykorzystania odpadów, takich jak makulatura, szklane butelki czy opony, jako surowców zdatnych do budowania domów z roku na rok kończą się pomyślnie na coraz większą skalę. W ten sposób w różnych częściach świata powstały (i nadal powstają) domy z opon, makulatury przetworzonej w taki sposób, że przypomina drewno, szkła, szczoteczek do zębów, starej odzieży (jeansów, T-shirtów), płyt CD, kaset VHS, dyskietek, odłamków luster, puszek, butelek, gałęzi, filtrów do kawy, a nawet kości zwierząt.

Dom z materiałów porozbiórkowych

Mimo że cegły w całości są pochodzenia naturalnego, do ich produkcji potrzebne jest dużo energii, dlatego doskonałym pomysłem jest wykorzystywanie tych pozyskanych z rozbiórki. Oprócz tego, że takie rozwiązanie jest korzystne dla środowiska, pozwala również na duże oszczędności. Przed ponownym wykorzystaniem cegły muszą zostać oczyszczone z zaprawy. Zaprawę wapienną, która była stosowana szczególnie przed wojną, szybko i bezproblemowo da się usunąć. Natomiast zaprawa cementowa, która jest charakterystyczna dla nowoczesnego budownictwa stwarza nieco więcej problemów, przez co jest też kosztowniejsza. Cegły porozbiórkowe znakomicie sprawdzają się przy wznoszeniu elewacji oraz wewnętrznych ścian-trzonów.

Budowa domu a recycling papieru i tworzyw sztucznych

Wysokiej jakości papier gazetowy jest doskonałym materiałem do izolacji budynków. Odzyskane w procesach oczyszczania włókna celulozowe użyte do ocieplenia domu chronią konstrukcję przed wilgocią oraz rozwojem pleśni i grzybów. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ma już konieczności stosowania folii paroizolacyjnej.

Materiały pochodzące z recyklatu pozyskanego z tworzyw polimerowych są powszechnie stosowane w budownictwie. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest montaż okien z PCW, które pochodzi z przetworzonych poeksploatacyjnych ram okiennych. Chętnie stosuje się również stworzone z odpadów rynny, wykładziny oraz rury, a także wykonane ze starych opon  w formie granulatu gumowego miękkie nawierzchnie. Butelki PET po przetworzeniu (sprasowaniu) mogą zostać użyte w postaci płyt izolacyjnych o strukturze przypominającej styropian.

Polecany poradnik - zawiera wzory i przykłady
Zobacz spis treści (PDF)

Pisanie prac: licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktorskich,
na studiach podyplomowych (EBOOK)