Aneks (Załączniki)
Aneks (załączniki) zawiera materiały, które co prawda wiążą się z daną pracą magisterską, ale nie są jej integralną częścią albo nie można ich zamieścić w tekście ze względu na znaczną objętość. Mogą to być np. kwestionariusz ankiety, raport z obserwacji, zdjęcia, mapy, schematy itp., czyli materiały które z istotnych względów chcesz załączyć.
Nie zawsze konieczny jest aneks. Należy dołączyć dane dokumenty wtedy, kiedy pełnią one rolę dokumentu źródłowego, którego zamieszczenie w oryginalnym brzmieniu spełnia istotna funkcję (czyli podkreślenia, że analiza jest obiektywna).
Konstrukcja i umiejscowienie
Na początku aneksu zamieszcza się wykaz załączników, nieco przypominający spis treści. Każdy załącznik w aneksie powinien mieć tytuł i numer.
Aneks jest autonomiczną częścią pracy magisterskiej. Dlatego też jest umieszczany na samym końcu pracy magisterskiej.
Numeracja stron
Numeracja stron w aneksie jest również odrębna od tej w pozostałej części pracy. Istnieje co prawda stanowisko według którego numeracja w aneksie powinna być kontynuacją tej w pracy, ale nie polecam takiego rozwiązania.
Jeśli strony numerowałeś za pomocą cyfr arabskich, to w aneksie możesz zastosować cyfry rzymskie, aby w ten sposób podkreślić jego autonomię.
Długość
Panuje przekonanie, że aneks nie powinien być dłuższy niż 1/3 części pracy. Wiąże się to z tym, że zbyt często studenci używają aneksu do „pogrubienia” swojej pracy magisterskiej, zamieszczając tam niepotrzebne materiały. Jednak w uzasadnionych przypadkach może zajmować więcej miejsca.
Przykład i wzór aneksu znajdziesz w poradniku
Zobacz spis treści (PDF)